domácí bioplyn

Domácí bioplynová stanice

Pokud se v dnešní velmi nelehké době také zamýšlíte, jak a kde co nejlépe ušetřit, pak se vám možná budou hodit následující informace, týkající se domácí bioplynové stanice.

Domácí bioplynová stanice dokáže využívat přirozený proces tvorby bioplynu při rozkladu organické hmoty, což je velice zajímavý proces, vedoucí k energetické soběstačnosti. Je možno tedy využít zbytky jídla a potravin, rostlinný odpad, kravský, kozí, ovčí, prasečí či slepičí hnůj. Vzhledem k předpokladu, že se do systému bude vkládat vícero druhů organického odpadu, je vždy zapotřebí upravit množství tak, aby v celkovém souhrnu nedocházelo k překročení maximálního doporučeného množství při tvorbě bioplynu. Bioplyn je tedy plyn, který je produkován na základě rozkladu organické hmoty pomocí bakterií, za nepřítomnosti kyslíku.

 Malá domácí bioplynka vám sice nevytopí velký rodinný dům, ale dokáže vám zajistit plyn až na 5 hodin vaření, což je z úsporného hlediska jistě velice zajímavý faktor.

Je nutno zmínit, že se nejedná o ohromné zapáchající zařízení, které by nás spíš obtěžovalo svých zápachem. Jedná se o zmenšený model klasických bioplynových stanic, které lze využívat i v domácnosti.

Firma FreeGas, která je českým startupem na trhu, nabízí bioplynky, které je možno „nakrmit“ až třinácti litry bioodpadu, jenž vyrobí až 1,82 m³, což vystačí na 3 až 5 hodin vaření denně.

 

Jak funguje bioplynová stanice?

Bioplynová stanice FreeGas 1 je složena jednak z fermentačního vaku, a pak také z vaku pro skladování plynu, které jsou spojeny do jednoho celku. Do fermentačního vaku je „krmícím“ otvorem (sloužícím zároveň jako pachová zátka) přiváděn organický odpad a za pomoci mikroorganismu bez přístupu vzduchu dochází k rozkladu organického materiálu. Tím vzniká bioplyn, který se začne hromadit ve vaku pro skladování plynu. Když se ve vaku nahromadí dostatečné množství plynu, je možné jej začít využívat, například pro vaření.

Jak již bylo výše zmíněno, systém FreeGas 1 dokáže za den vyrobit až 1,8m³ bioplynu, což je možno využít zhruba k třem až pěti hodinám vaření. Vedlejším produktem zde vzniká biohnojivo, které se odvádí z fermentoru přepadovým potrubím na druhé straně vaku.

Cena domácí bioplynové stanice FreeGas 1 se pohybuje zhruba od cca 24 tis. Kč do 29 tis. Kč v závislosti na modelu, který se zvolí. Levnější varianta nabízí FreeGas model 1 + Set pro manuální plnění a FreeGas model 1 + Set plnění elektrickou pumpou je varianta dražší.

Oba modely jsou certifikovanou domácí bioplynovou stanicí, proměňující organický odpad na bioplyn, který je možno využít zejména na vaření. Vařič na bioplyn je součástí dodávaného setu.

2 reakce na “Domácí bioplynová stanice”

  1. Moc by mě zajímalo, co se s firmou stalo. Ať hledám, jak hledám, na internetu jsem nic nenašla. I odkaz v úvodu článku nefunguje. Asi se budu muset spokojit s o trochu dražší variantou od izraelske firmy HomeBiogas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *