Chov zakrslého králíka

Zakrslí králíčci patří mezi nejrozkošnější domácí zvířátka. Děti se s nimi rády mazlí a hladí je po jejich heboučkém kožíšku. Chov zakrslého králíka není náročný a při správné péči vám bude tento hezounek dělat společnost 6 až 8 let. Pokud patříte mezi obdivovatele těchto malých živých plyšáků i vy, poradíme vám, co potřebujete k jejich chovu, aby byl u vás doma šťastný a prospíval.

Pro chov zakrslého králíka budete potřebovat:

  1. Klec
  2. Podestýlku
  3. Krmivo a pití
  4. Misku na krmivo a vodu
  5. Domeček

Klec pro králíka

Klec pro zakrslého králíka vybíráme podle velikosti králíčka v dospělosti. Měla by být dostatečně prostorná, alespoň 100 x 50 x 50 cm, s otvory pro snadnou manipulaci s mazlíčkem. Pro chov zakrslého králíka je nejvhodnější kovová klec s plastovým dnem. Tu umístěte do místnosti, kde není průvan, velké horko nebo naopak zima a kde vás nebude jeho večerní řádění rušit.

Podestýlka

Ať se to nezdá, dají se zakrslí králíčci naučit na používání záchodku umístěném v kleci. Ten stačí jednou týdně vynést a vymýt. Do záchodku i na dno klece je vhodné umístit například králíkami preferované dřevité stelivo.

Krmivo a pití

Základní složkou každého krmiva pro zakrslého králíka by měla být vláknina. Tu zajistí pořádná dávka sena. Vhodná je i speciální směs pro králíky, která je vyrobena na míru zakrslým králíkům a je obohacena o cenné vitamíny a minerály. Občas můžete vašemu huňatému mazlíčkovi přilepšit kouskem jablíčka, mrkví, ovesnými vločkami, pampeliškou či větvemi ovocných stromů na broušení zubů. Neopomeňte také na nepřetržitý přísun vody, a to buď z misky nebo pítka pro hlodavce.

Požírání vlastních bobků

S tímto nešvarem se můžete setkat u každého králíka. Nebraňte králíčkovi jeho přirozenému chování, protože díky tomu získává zásoby důležitých živin a vitamínu B.

Domeček

Tak jako lidé, tak i zakrslý králíček potřebuje soukromí a mít možnost schovat se. Proto je důležité do klece umístit nějaký úkryt. Na výběr máte z domečků vyrobených ze sena, dřevěných či kamenných domků nebo i plastových. Jelikož se jedná o hlodavce, je více než jasné, že svůj příbytek z přírodních materiálů mu dlouho nevydrží.

Dopřejte mu pohyb

Zakrslý králík vyžaduje dostatek pohybu, který mu v kleci chybí. Proto je zapotřebí králíčka občas vypustit z klece ven a nechat ho proběhnout. Pokud máte možnost, vybudujte mu venkovní výběh na zahradě, kde bude mít možnost skákat, běhat nebo si hrabat nory. Inspirací na stavbu výběhu naleznete na internetu hned několik.

Stále váháte, zda začít s chovem zakrslého králíka?

I když zakrslý králíček potřebuje vaši každodenní pozornost, nemusíte se bát, že byste vy nebo děti chov králíčka nezvládli. Je více než pravděpodobné, že se brzy stane vaším oblíbeným členem domácnosti a vaši pozornost vám stokrát vrátí. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *