Istrie

Lanýže platí za vyhlášenou středomořskou pochoutku už po tisíciletí

Máte je rádi? Nebo jste je ještě nikdy neochutnali a znáte tak pouze jejich vyhlášenou pověst? V každém případě dobře víte, s čím máte tu čest. Když se řekne lanýže, gurmáni se dokáží opravdu zasnít a zasvěcení vám mohou i dlouho vyprávět. Pochutnat si, zkusit něco nového, důvodů, proč je vlastně zkusit, se nabízí celá řada. Jejich původní vlastí je antický Řím, ale dovoz probíhal z různých částí středomořského světa, rostou totiž na mnoha místech. Istrie nezůstávala stranou, na podobném obchodu lze přece jedině zbohatnout!

lanýže

Mohou se stát specialitou vašeho menu

Je tu víkend a s ním chuť na něco dobrého, lehce netradičního. Recept je přitom jednoduchý, stačí zapojit fantazii. Lanýže mohou být bílé i černé, přičemž první z variant je vzácnější a projevuje se to pochopitelně i na její cenovce. Můžete si je dát oba, třeba v kombinaci se smetanou. Hodí se do míchaných vajec, ale i složitějších jídel, připravíte s nimi těstovinové speciality nebo klasické italské rizoto. Dobře chutná i s bílou čokoládou nebo mořskou solí, odstínů bychom našli na desítky a každý z nich může být zajímavý. Pokud jste labužník tělem i duší, proč neochutnat? Olivum s.r.o. přináší malou procházku, při které poznáte tajemství těchto (nejen) istrijských dobrot. A když se k nim přidá olivový olej, dostanete na talíř skutečnou pohádku. Skutečně, není od věci zkoušet a kombinovat!

olivový olej

Vydejte se na dobrodružnou výpravu

Chcete vědět, odkud se vlastně berou? Potom byste měli navštívit městečko Motovun, které leží v samém srdci Istrie. Žije tu rodina Karlić, která se už desetiletí věnuje se svými speciálně vycvičenými pejsky hledání lanýžů. Dovolená u moře je sice na Istrii zábavné téma pro všechny smysly, ale když si uděláte výlet do vnitrozemí, chyba to rozhodně nebude! Spoustu zeleně, kopce, z nichž je báječný rozhled do okolí, ale i olivové háje, ve kterých se příjemně odpočívá, to vše na vás čeká. A jste samozřejmě velmi srdečně zváni!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *