Zajímavosti centrální Istrie: Motovun, Grožnjan a lanýže

Centrální Istrie je oblast plná historie, kultury a gastronomie. Mezi nejznámější a nejmalebnější města patří Motovun a Grožnjan, které se tyčí na vrcholcích kopců a nabízejí nádherné výhledy na zelené údolí a vinice. Tyto středověké pevnosti jsou také ideálním výchozím bodem pro objevování jedné z nejvzácnějších a nejdražších pochoutek na světě – lanýžů.

Motovun – město tradičního filmového festivalu a rekordního lanýže

Jedním z nejnavštěvovanějších měst v centrální Istrii je Motovun. Jeho dominantou je impozantní kostel svatého Štěpána z 17. století, který stojí na hlavním náměstí. Město je obklopeno hradbami, které sloužily jako obrana proti nepřátelům. Z hradní věže se otevírá dechberoucí panorama na okolní krajinu.

Motovun je také známý svým každoročním filmovým festivalem, který se koná koncem července a začátkem srpna. Festival přitahuje filmaře, herce a diváky z celého světa, kteří si užívají promítání filmů pod širým nebem na náměstí i v kině.

Motovun je také místem, kde byl nalezen největší lanýž na světě. V roce 1999 zde Giancarlo Zigante a jeho pes Diana objevili bílý lanýž vážící 1,31 kg, který se dostal do Guinnessovy knihy rekordů. Lanýž byl poté rozdělen mezi přátele a rodinu a sněden s těstovinami.

Když se øekne Motovun, mnoho znalcù si vybaví i kvalitní lanýže, vèetnì vzácné bílé varianty. Byla by ale škoda mluvit jen o tìchto pochoutkách, když se mùžete na vrcholku rozhlédnout do kraje po Istrii nebo se projít po dubovém lese, jenž zde prosperuje už po dlouhá tisíciletí. Pøíroda, to je perla dnešního Chorvatska.

Grožnjan – město umělců a jazzu

Dalším klenotem centrální Istrie je Grožnjan. Toto malé město má pouze asi 200 obyvatel, ale je plné života a kreativity. Grožnjan je totiž domovem více než 20 galerií a ateliérů, kde místní i mezinárodní umělci vystavují a prodávají svá díla. Můžete zde najít obrazy, sochy, keramiku, šperky, textil i další originální výrobky.

Grožnjan je také místem konání mezinárodního hudebního festivalu Jazz is Back!, který se odehrává každé léto od roku 1999. Festival představuje renomované i nadějné jazzové umělce z různých zemí, kteří hrají na různých scénách po celém městě. Festival je doprovázen bohatým kulturním programem, jako jsou výstavy, workshopy, přednášky a jam sessions.

Malá vesnice na kopci, která má velkou italskou stopu a bohatou historii. Zavítejte do letní školy, zkuste si vychutnat víno pøímo vedle svahù, na nichž dozrává. Když se øekne Istrie, není to jen moøe, slunìní a odpoèinek. Mùžete se vydat i smìrem do vnitrozemí a obdivovat napøíklad právì Gronžjan.

Lanýže – černé diamanty Istrie

Lanýže jsou podzemní houby, které rostou na kořenech stromů, zejména dubů a buků. Mají silnou a charakteristickou vůni a chuť, která je ceněna v kuchyni i v medicíně. Lanýže se dělí na bílé a černé, přičemž bílé jsou vzácnější a dražší. Lanýže se sbírají pomocí speciálně vycvičených psů nebo prasat, kteří dokážou rozpoznat jejich vůni pod zemí.

Lanýže jsou typickým produktem Istrie, která je jednou z nejbohatších oblastí na světě, co se týče jejich výskytu. V centrální Istrii se nachází Motovunský les, který je považován za nejlepší místo pro hledání lanýžů. Zde byl také nalezen největší lanýž na světě, který vážil 1,31 kg.

Hledání lanýžů je zábavná a vzrušující aktivita, kterou si můžete vyzkoušet v rámci speciálních truffle hunting tours. Tyto prohlídky vás zavedou do lesa spolu s průvodcem a jeho psem, kteří vám ukážou, jak najít a vykopat lanýže. Poté si můžete vychutnat ochutnávku různých produktů z lanýžů, jako jsou sýry, salámy, oleje, med nebo čokoláda.

Lanýže se používají k přípravě rafinovaných a lahodných pokrmů, jako jsou těstoviny, rizoto, maso nebo vejce s lanýžovou omáčkou. Lanýže se také zpracovávají do konzervovaných nebo sušených produktů, které si můžete odnést domů jako suvenýr. Mezi nejznámější výrobce lanýžových produktů patří firma Karlić z Paladini u Buzetu. Tato rodinná firma nabízí kvalitní a tradiční produkty z lanýžů, jako jsou paštiky, oleje, medy nebo likéry.

Lanýže jsou skutečným pokladem Istrie, který stojí za to objevit a ochutnat. Pokud chcete zažít jedinečný zážitek spojený s touto vzácnou houbou, neváhejte a vydejte se na truffle hunting tour v centrální Istrii. Uvidíte, že se vám to zaplatí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *